Dat sporten en bewegen gezond is, weet iedereen. Bovendien is sporten in groepsverband vaak ook heel gezellig. Maar het vinden van een leuke en passende sport kan best lastig zijn, zeker als je wat ouder wordt of als je vanwege een beperking minder opties hebt. Toch is er vaak meer mogelijk dan je misschien denkt. Beweegconsulent Ingrid Slangewal helpt senioren bij het vinden van de sport of beweeggroep die het best bij ze past.
Ingrid: “Als Beweegconsulent Senioren onderhoud ik contact met alle beweegaanbieders binnen de gemeente die zich richten op volwassenen en senioren. Ik hoor van heel veel mensen dat ze wel iets aan beweging willen doen, maar niet weten waar en hoe. Aan mij de taak om goed in beeld te krijgen wat er allemaal is, om vervolgens de verbinding te maken met de doelgroep.”
Fit & vitaal 50+
Een van die beweegaanbieders in Dalfsen is Anja Mulder. Iedere week verzorgt ze een les Fit en Vitaal 50+ voor een groep van ongeveer twintig deelnemers in de Trefkoele+. Anja: “De huidige groep bestaat uit mensen van 50 tot 84 jaar. We doen iedere week iets anders: van handbal tot voetbal, basketbal, knotshockey of badminton. Heel afwisselend dus. Het is een uur echt lekker fanatiek sporten, ieder op zijn eigen niveau. En dat werkt. Mensen zijn enthousiast, ze vinden het heerlijk om te bewegen. Na afloop drinken we samen natuurlijk nog even een kop koffie, het sociale aspect is ook heel belangrijk.”
Naast het verbeteren van de conditie is wendbaarheid ook een belangrijk doel, vertelt Anja: “Je ziet mensen groeien qua conditie, maar ook qua motoriek. Draaien, wenden, achteruit lopen, dat gaat allemaal beter. Mensen gaan weer dingen doen die ze niet meer deden. Als je soepeler kunt bewegen, merk je dat je bijvoorbeeld makkelijker op de been blijft als er eens een oneffenheid in de stoep zit. Je krijgt meer vertrouwen in wat je kan.” Ingrid: “Je lokt mensen ook echt uit, om bijvoorbeeld te gaan rennen. Terwijl ze dat misschien al heel lang niet meer gedaan hebben. Dat is mooi om te zien, hoe je dat met sport en spel voor elkaar krijgt.” Anja: “Bij spelletjes maakt het niet uit hoe oud je bent. Iemand van 83 doet net zo fanatiek mee als iemand van 55. En er is respect ten opzichte van elkaar, ze weten dat de een wat minder kan dan ander. Ook mensen met de ziekte van Parkinson of niet-aangeboren hersenletsel doen mee. Die worden heel mooi door de groep opgevangen, ze stimuleren elkaar heel erg.”
“Mensen die regelmatig bewegen hebben minder zorg nodig”
Ledenwervingsactie
In coronatijd viel de toenmalige groep uit elkaar. Via een flyeractie en oproepen in de media werden nieuwe leden geworven. Een proefles met 25 geïnteresseerden leverde zestien nieuwe aanmeldingen op. Het succes van de wervingsactie was een eye-opener voor Ingrid: “Het liet heel duidelijk zien dat veel mensen op zoek zijn naar een voorziening als deze. Het kenbaar maken van het aanbod is dus heel belangrijk. Vervolgens moeten we het voor mensen makkelijk maken om zich ook daadwerkelijk aan te melden. Want je stapt niet zomaar op een groep af, dat hoor ik veel in de gesprekken die ik heb. Mensen voelen toch vaak een drempel, dat moeten we doorbreken. Goed aftasten wat iemands wensen en mogelijkheden zijn en dan naar de juiste groep begeleiden.”
Anja: “In deze groep zitten mensen die nog veel kunnen, maar er zijn ook groepen die bijvoorbeeld zittend sporten. Ik begeleid ook wel eens mensen naar een andere groep, als dat beter aansluit op iemands niveau en behoeften. Het belangrijkste is dat je in ieder geval iets doet, je hoeft echt niet stil te gaan zitten.”
Ingrid: “Daarom is het goed dat de aanbieders in Dalfsen elkaar kennen. Dan kun je mensen doorverwijzen en voorkomen dat iemand helemaal uitvalt. We zijn geen concurrenten van elkaar, we hebben hetzelfde doel. We willen allemaal dat die persoon verder kan. Als we elkaar onderling beter kennen kunnen we elkaar versterken.”
Preventieve werking
Welzijn en sport zijn nauw met elkaar verbonden, vertelt Ingrid: “Door regelmatig in groepsverband te sporten blijf je fit, je houdt je conditie op peil en je bent bovendien sociaal actief, je spreekt andere mensen. Dat kan eraan bijdragen dat mensen langer zelfstandig thuis kunnen wonen en hun autonomie behouden. Zeker gezien de toenemende vergrijzing en het dreigende zorginfarct dat op ons afkomt, is elke vorm van preventie heel belangrijk.”
Anja: “Mensen die regelmatig bewegen hebben minder zorg nodig. Juist als je ouder wordt is regelmatig bewegen heel belangrijk voor je lichaam. Bovendien is er het sociale aspect, sporten is voor veel mensen ook een uitje. We hebben in deze groep heel veel lol met elkaar. Ik ben altijd blij als er een oneven aantal deelnemers is, dan kan ik zelf ook lekker meedoen.”
Ketenaanpak valpreventie
Veel ongelukken gebeuren nog altijd thuis. Valpreventie bij senioren is daarom een van de speerpunten van Ingrid in haar werk als Beweegconsulent. Alle gemeenten in Nederland moeten de zogeheten ketenaanpak valpreventie optuigen, die bestaat uit vier fases.
Ingrid: “Het begint met opsporing. Partijen die signaleren dat iemand risico loopt, zoals mantelzorgers, de thuiszorg of maaltijdbezorgers, moeten weten waar ze terecht kunnen met hun zorgen. Bij de ouderen met een hoog valrisico doen we vervolgens een valanalyse, zodat de valrisico’s in beeld zijn en we op maat advies kunnen geven. Fase drie is interventie, waarbij we maatregelen treffen om het valgevaar te verkleinen. In de vierde en laatste fase begeleiden we iemand naar een structureel en passend beweegaanbod. We zijn nu volop bezig die keten voor de gemeente Dalfsen in te richten.”